Únik vody v domě je sice nepříjemná událost, ale nemusíme jí podléhat tak, abychom propadali panice a úzkostem. Stačí si zapamatovat některé platné zásady a také je dodržovat. Jak si tedy usnadnit situaci, jestliže v objektu dojde k poškození potrubí či armatur ve zdi?
Zajistěte si včas kontakt na instalatéry – prozíraví lidé se chovají tak, aby se vyhýbali zbytečným problémům, které jim znehodnocují a zkracují život. Kupříkladu mají stále u sebe uložené důležité telefonické kontakty. Zřejmě si pamatujete telefonní čísla na hasiče, policii a záchranku, ale vhodné je mít u sebe k dispozici ještě číslo na havarijní servis zámečníků, kdybyste si zabouchli klíče v bytě, kontakt na elektrikáře, kdyby v domě došlo k neočekávané závažní technické závadě, a kontakt na instalatéry, kteří také poskytují své služby v rámci havarijního servisu. Jestliže pak dojde v domě k úniku vody, jednoduše a velmi rychle přivoláte instalatéry třeba v neděli o půlnoci a nebudete se hledáním patřičného kontaktu na instalatéry zdržovat.
Vypínejte vždy hlavní jistič v rozvaděči – každý únik vody do zdiva přináší jisté nebezpečí průniku vody do elektroinstalace. V takové chvíli se voda stává vodivým prostředím, a jestliže se jí dotýkáte dlaní nebo bosým chodidlem na podlaze, může to být vaše poslední událost v životě. Vypnutí hlavního jističe by tedy mělo úplně první činností, kterou v souvislosti s detekcí úniku vody provedete. Dbejte také na to, aby před vypnutím přívodu elektřiny nebyl v kontaktu s unikající vodou nikdo z rodiny či vašich známých, kteří se tu s vámi pohybují.
Neoklepávejte omítku – instalatéři hledají místo úniku vody moderními nedestrukčními metodami. Nepotřebují kvůli tomu vybušit omítku z poloviny zdi v obýváku. Tímto si ušetříte zbytečné starosti a samozřejmě i peníze. Instalatéři na vyhledávání závady používají poslechové tyče Hykron nebo zařízení s formovacím plynem s obsahem nejlehčího plynu vodíku, který závady spolehlivě detekuje.